USA – Osm statečných

V mém blogu o cestě po Americe jsem chtěl shrnout všechny zajímavé informace, rady jak ušetřit nebo nastínit čtenáři představu, kolik co v USA vyjde a kolik by měl mít na cestu našetřeno. Sepisoval jsem článek po večerech celý měsíc, tak snad se vám bude líbit a alespoň někomu pomůže při plánování cesty po Americe!

Co se v tomhle skvělém článku dozvíte?

 1. Jak to vlastně začalo?
 2. Jedeme do Amerikyyy!
 3. Los Angeles město andělů a…
 4. Jaké jsou pláže kolem LA?
 5. Co bych z LA a okolí doporučil?
 6. Nasedat, vyrážíme na road trip!
 7. První zastávka: San Francisco
 8. Konečně do přírody. Jak vlastně fungují národní parky v USA?
 9. Yosemite, jsme tu!
 10. Wau, to jsou pořádný stromy.
 11. Vegas a konečně sprcha!
 12. Bez peněz jedeme dál.
 13. Ta poušť už začíná být otravná.
 14. Začíná se ochlazovat a zlepšuje se nálada.
 15. Zlatý hřeb – Yellowstone!
 16. Cesta zpět a my furt nemáme dost národních parků.
 17. Na kolik nás tahle sranda vyšla?
 18. Jak zpětně hodnotím trip a co bych změnil?

Jak to vlastně začalo?

Než začnu popisovat náš tříměsíční trip po USA, chtěl bych objasnit, proč jsem s sebou nevzal Barunku. Věc se má takhle. Už od začátku to byla čistě pánská jízda, Filip z Trippers mě pozval do skupiny jako posledního, a tak jsem se musel podřídit nastaveným pravidlům.  Jelikož jsem se vždycky chtěl do Ameriky podívat, Barča mi v tom nijak nebránila a udělala si svůj vlastní program. Díky Baru! 😊

Jedeme do Amerikyyy!

Do Ameriky se tedy vydala skupina 6 kluků. S někým jsem se znal více, s někým méně a s někým skoro vůbec. Na začátek vyprávění bych vám chtěl předat první radu. Pokud cestujete na delší dobu než třeba dva týdny, vyberte si lidi, které dobře znáte a víte, co od nich můžete očekávat. Nechci říct, že jsme měli mezi sebou nějaké nepřekonatelné problémy, ale občas to prostě drhlo. Co se týče letenek, kupovali jsme je cca 2 měsíce před uskutečněním cesty přes portál pelikán.cz a platili jsme nějakých 13.000 Kč s odletem z Frankfurtu. Moje další rada zní: klidně si připlaťte za odlet z Prahy, protože řešit cestu do a z Frankfurtu a pak ji i absolvovat je opravdu neštěstí. Navíc ani na tom moc neušetříte.

Vraťme se k tripu. Do USA jsme letěli na cestovatelské vízum ESTA, jež si můžete během chvilky vyřídit online. ESTA vám povoluje vkročit do Států a cestovat zde po dobu 90 dní. Při příletu na první americké letiště, pro nás to bylo San Francisco, jdete na kontrolu na imigrační. Tady jsme měli první problém. Ono je celkově dost podezřelé, když jede 6 kluků na trip na celé tři měsíce. Aby vás nevrátili na první letadlo, je důležité mít na účtu dost peněz, mít zpáteční letenku a vyřízené ubytování. My jsme všechno měli připravené, ale ani to nezabránilo kontrole si odvést Tomáše bokem do kanceláře, kde byl asi 2 hodiny trýzněn, kvůli čemuž nám uletělo navazující letadlo do Los Angeles. Naštěstí byl Tom propuštěn a my jsme kvůli tomuto závaru dostali zdarma náhradní let.

První dva měsíce našeho tripu jsme strávili na předměstí Los Angeles v Orange County konkrétně v Los Alamitos, což je hodně super poklidné městečko. Na AirBnb jsme nalezli ubytování s měsíčním nájmem okolo 12.000 Kč/osobu. Na ubytko si nemůžu stěžovat, i když jsme spali po 3 lidech v pokojích a místa v nich bylo jako v hodinkách (stejně jsme zde jen přespávali). Odměnou za tohle “mučení“ nám byla neuvěřitelně milá paní domácí Lara. Během těchto dvou měsíců jsme otestovali místní pláže, prošli si Los Angeles, oslavili Den nezávislosti a okusili místní atrakce. Velice mě překvapilo místní stravování. O Američanech se ví, jak milují fastfoody, co jsem ale nevěděl je to, že oni vlastně nemají moc na výběr. Chcete-li na jídle ušetřit úplně nejvíc, pak je nasnadě si vařit (dokážete se vměstnat do $10 na den). Američani jsou samozřejmě lenoši, a tudíž nemají jinou možnost než se jít najíst do fastfoodu, kterých je v Americe požehnaně. Ve fastfoodech se menu pohybuje většinou do $10 (v některých dokonce do $7) a to je mnohem lepší než vysolit nejméně $20 v restauraci (drahé jídlo + dýško). Dávejte pozor i na to, že všechny ceny v USA (obchody, benzínky, restaurace,…) jsou uvedeny bez daně.

Oběd pro dva (nebo jednoho žrouta – Pavlose) v In N Out (2x Double-double Combo za $13.40 bez daně)

Další důležitá rada – Pokud budete potřebovat půjčit auto, zkuste zabrousit na FB do skupiny Čechů a Slováků. My jsme měli půjčený sedmimístný Dodge od jednoho Slováka za $500 na měsíc i s pojištěním. To není špatný ne? Málem bych zapomněl na nejdůležitější věc – mobilní data. My jsme si vzali tříměsíční tarif od Mint Mobile. Za necelých 600Kč/měsíc dostanete 12GB dat/měsíc a prodávají jej v obchodním řetězci Bestbuy. Nezapomeňte při konfiguraci zakázat automatické prodloužení smlouvy nebo vám bude Mint Mobile i nadále strhávat penízky (… že jo Filipe).

Los Angeles město andělů a…

bezdomovců. Nebudu však přebíhat. Já platonicky miluju Los Angeles, protože miluju basket a miluju Lakers, proto jsem měl od LA možná až moc velké očekávání. Chyba! Jako první vedly naše kroky na proslulý Hollywoodský chodník slávy. Začátek chodníku poznáte podle toho, že končí stanové městečko bezdomovců. Když se procházíte po chodníku, míjíte zfetované černochy, kteří zde polonazí tancují. Všude je spousta lidí. První zklamání tak bylo na světě. Poté jsme se vydali k nápisu Hollywood. Když si vyšlápnete Hollywood Hills a chcete se pokochat pohledem na město přichází další zklamání. Celé město je totiž pod rouškou smogu. Proto bych spíše doporučil večerní výlet na Griffith observatory, což je planetárium, s parkovacími místy, na Hollywood Hills a člověk zde může skloubit zajímavé informace se západem sluncem.

Jaké jsou pláže okolo LA?

Musím říct, že jsme byli na většině plážích od Malibu až po San Clemente. Zde aspoň pro mě platí, čím níže, tím lépe. Na severních plážích totiž kazí v pozadí celkový dojem vrtné plošiny. Hodně se mi líbila pláž na Santa Monice. Na druhou stranu jsem byl trochu zklamán z věhlasné uličky vedoucí k Venice Beach. Možná to bylo také tím, že jsme podnikli tenhle trip o víkend, proto jsme se museli prodírat přes davy lidí. Opět jsme potkali spoustu pochybných individuí, na záchod se čekaly několikametrové fronty a když se člověk konečně na záchod dostal, světe div se, že z něj nepozvracel (a to jsem zažil Toi Toi na Votvíráku). Na druhou stranu mě hrozně bavila kultura samotné Venice Beach. Na jednom místě skatepark, několik basketbalových hřišť, posilovna a k tomu koncert nějaké místní kapely. Jo, tohle mě bavilo. Nicméně pokud bych měl vybrat mojí nejoblíbenější pláž, pak bych vybral tu na Dana Point. Surfovat se dá na většině pláží. My, abychom ušetřili, jsme si s Filipem koupili od jednoho borce dva surfy za $100 s možností mu je pak za polovinu vrátit. Přijde mi to jako nejideálnější řešení, když chcete hodně surfovat a neplatit furt za půjčovné.

Tak co bych z LA a okolí doporučil?

Krom již zmíněného večerního výletu na Griffith Observatory, bych v první řadě zmínil Six Flags Magic Mountain. Obrovský zábavní park plný horských drah obsahující jednu z celosvětových top – X2. Pokud trpíte závratěmi, doporučuji si vzít Kinedryl. Určitě si k lístku přikupte Flash Pass. My jsme si ho nekoupili a museli tak vystát frontu u všech horských dráh. Čekačka se většinou pohybuje od půl hodiny až po hodinu. Dalším super zážitkem byla návštěva Universal Studios. Pokud jej navštívíte ve všední den, dají se zvládnout všechny atrakce i bez Flash Passu. Co bych v US vyzdvihl je jednoznačně projížďka mezi studii, divadelní inscenace Vodního světa, svět Harryho Pottera (určitě nevynechte jízdu Harry Potter and the Forbidden Journey a večer si počkejte na promítání na Bradavice – to je úplně nejvíc v topu), stezka odvahy ve stylu Walking Dead a dostal jsem se k tomu, že bych vyzdvihnul snad úplně všechno. Samozřejmě pokud milujete sport jako já, nemůžete opustit LA bez návštěvy sportovního zápasu. Jelikož jsme byli v USA v létě, tak basketbal a hokej měly letní pauzu, tudíž jsem neměl moc na výběr. Navštívil jsem tedy LA Galaxy (s tím jsem byl spokojený, viděl jsem Zlatana). Abych si vynahradil mužský basketbal, tak jsme s klukama skočili mrknout na ten ženský na LA Sparks (pro člověka milující basket je to super zážitek, na ostatních jsem to nadšení moc nevnímal) a nakonec jsme vzali naši paní domácí na zápas LA Dodgers (baseball je super hra, ale když zápas trvá třeba i 3 hodiny, tak to už moc taková zábava není). V případě, že jste jako my museli vynechat každoroční vodácký zájezd, můžu vám doporučit Kayaks On the Water na Long Beach. Půjčit si můžete krom kajaků i paddlebordy a strávit tak pár hodin veslováním po zátoce. Hodně jsme ocenili možnost zaparkovat u nákupního centra, kde jsme uvázali kajaky, najedli se a pokračovali dál.

Nasedat, vyrážíme na road trip!

Než popíši náš 5377 mil dlouhý trip po Americe, je potřeba zmínit informaci, že se k nám přidali další dva kamarádi, takže nás vyrazilo celkem 8. Pro naši cestu jsme si vybrali auta od společnosti Jucy RV (viz. obrázek níže), ve kterých se vyspí až 4 lidi a místo kufru má malou kuchyňku. Pokud máte dost peněz, je tohle ideální volba na cestování. Pronájem aut na 27 dní vyšel totiž nějakých 20.000 Kč/osobu, a to jsme se vykašlali na pojištění auta (to by bylo dalších 3.500 Kč/osobu navíc), tudíž kdybychom Jucy RV opřeli třeba do Tesly, jichž jezdí po Americe dost… no ježí se mi u té představy chlupy.

První zastávka: San Francisco

Na začátku srpna jsme si tedy půjčili Jucy a vyrazili na cestu. Naprosto každý nám doporučil, ať jedeme do SF po Pacific Coast Highway. Sice to není nejkratší způsob, ale určitě to je nejkrásnější způsob, jak se do našeho cíle dostat. Cesta po pobřeží nabízí překrásná panorámata. Určitě se zastavte v McWay Falls. My jsme bohužel tohle místo přejeli. Další rada: na cestu si stáhněte offline mapy, protože pokrytí v USA je bídné a potkáte během tripu hodně hluchých míst (mimo město a pak hlavně ve většině národních parků). No a jak nám cesta po Pacific Coast Highway utíkala, tak najednou padla tma a my vjeli na Golden Gate Bridge, který mě naprosto uchvátil. Noc jsme strávili na Golden Gate Bridge View Vista Point odkud jsme ještě pozorovali osvětlené San Francisco.

Pozor! Pokud jedete po jakémkoliv mostu směrem do SF, pak je důležité zaplatit poplatek (nejlépe online), výjezdy z města jsou zdarma. Po zklamání z Los Angeles jsem neměl žádná očekávání a možná proto jsem si San Francisco náramně užil. Od strmých uliček, přes Lombard Street (“nejzakroucenější ulička světa“), Chinatown až po Pier 39 (výhled na Golden Gate Bridge, Alcatraz + kavárny a restaurace) mě všechno bavilo. Jediným mínusem byl neuskutečněný výlet do věznice Alcatraz, kam se bez včasné rezervace bohužel nepodíváte (v sezoně jsou zabookované termíny až měsíc dopředu).

Konečně do přírody. Jak vlastně fungují národní parky v USA?

San Francisco se tak stalo minulostí a my měli konečně namířeno do přírody. Máte-li v plánu navštívit více národních parků, pak se rozhodně vyplatí koupit za $80 Annual Pass, což je šikovná kartička, díky níž se dostanete do všech NP v USA bez dalších poplatků (jeden Annual Pass na auto). Ať budete mít namířeno do jakéhokoliv národního parku, směřujte své první kroky do Visitor centra (dále VC), kde vám pomůžou sestavit plán na projetí parku. Reálně to fungovalo tak, že jsme měli nějakou představu, co chceme vidět. Přijeli jsme do VC, řekli jim, že máme na projetí parku den. Oni nám ukázali, co se dá za den stihnout včetně hiků a my si pak plán ještě individuálně doupravili. Pokud v NP jezdí tzv. Shuttle Bus, určitě jej využijte. Jedná se o autobus, jenž jezdí po národním parku v určitých intervalech (většinou 15 min.) a rozváží návštěvníky po nejdůležitějších místech. Můžete tímto způsobem ušetřit za palivo, nemusíte se stresovat, jestli bude kde zaparkovat a celkově odlehčíte přírodě. Poslední věc na závěr, pokud se chystáte do národních parků během sezony, vjíždějte do nich včas (ideálně do 9:00, pak se tvoří i mílové kolony) a rezervujte si přespání v místních campgroundech dopředu, protože při příjezdu už budou všechny full. My jsme vždy na přespání vyjížděli mimo NP a využívali jsme aplikace iOverlander a park4night, tím jsme docílili toho, že krom Vegas, kde jsme si pronajali pokoje, jsme za celou cestu neplatili poplatek za přespání (ve městech se dá často přespat u Walmartu, ale raději se poptejte obsluhy, neboť ne všechny Walmarty přespání na parkovišti povolují) a koupáním v řekách či jezerech jsme nepotřebovali ani sprchu.

Yosemite jsme tu!

Prvním národním parkem, do kterého jsme zavítali, byl Yosemite. No a musím říct, že jsme si nastavili laťku hodně vysoko, protože tenhle národní park je v mém konečném top 3. My jsme zde strávili tři dny a stačilo nám to, abychom si Yosemite i přes kolony (hlavně v Yosemite Valley) projeli. No a co bych doporučil?

 • Hike k Wapama Falls – Tříhodinový hike na severu NP vedoucí ke dvěma vodopádům.
 • Yosemite Valley – Tady jsme se hodně zdrželi, protože jsme kvůli velkému návalu lidí popojížděli krokem, takže jsme se nakonec jen flákali u vody pod obrovským El Capitanem.
 • Bridalveil Fall – Pro mě nejhezčí vodopád.
 • Tunnel View – Nádherný výhled na celé Yosemite Valley (doporučuji na západ slunce).
 • Glacier Point – Auto vám sice nepoděkuje, ale za ten výhled to určitě stojí.

Ve finále si myslím, že na projetí hlavních míst v Yosemite stačí klidně dva dny, když budete mít na něj vyhrazen týden, určitě se zabavíte (to platí ve většině NP).

Wau, to jsou pořádný stromy.

Pod Yosemite leží další národní park, a to konkrétně Sequoia NP. Tento park je známý díky svým velikým stromům – sekvojovec obrovský. My jsme měli navíc to štěstí, že jsme zde poprvé viděli medvěda černého (medvědici se dvěma mláďaty) ve volné přírodě. Na Sequoia NP jsme si vyhradili den a kdybychom speciálně nezajížděli k přírodním skluzavkám, tak by se nám odhad vydařil.

 • General Sherman Tree – Nejobjemnější strom na světě.
 • General Grant Tree – Podle obvodu větší než General Sherman Tree.
 • Moro Rock – Jeden z nejkrásnějších výhledů, co jsem na cestě po USA viděl (trošku náročný výšlap pro lidi bojící se výšek).
 • Natural Water Slide – Naprosto boží skluzavka vytvořená přírodou, jež za tu zajížďku rozhodně stojí (lokace – Forest Rte 22S83, Camp Nelson, CA 93208, Spojené státy).

Oficiálně Natural Water Slide v Sequoia VC kvůli bezpečnosti nedoporučují. Za mě můžu říct, že skluzavka nijak nebezpečná nebyla, ale chtěl bych upozornit, že voda na místě dojezdu je extrémně ledová (a to bylo nejteplejší období), tak dávejte pozor na křeče a nechoďte na skluzavku sami.

Vegas a konečně sprcha!

Původně jsme měli naplánováno jet se podívat do Death Valley NP. Čáru přes rozpočet nám však udělala společnost Jucy, od níž jsme měli zapůjčené vozy, protože v období od 15. července do 15. září nepovoluje vjezd do této oblasti. Asi měli o svá auta strach a já se vlastně ani nedivím. V období, kdy jsme byli na tripu, se denní teplota v Údolí smrti nedostala pod 40°C. Takže jsme byli nuceni, i přes mé zklamání, Death Valley NP objet, což znamenalo, že naše další zastávkou se stalo Las Vegas a konečně se po 7 dnech vysprchujeme.

Hlavní rada pro Vegas zní: buďte tam, co nejkratší dobu, a pak hned pryč! To berte samozřejmě trochu s nadsázkou. My jsme město hříchu navštívili celkem dvakrát (při cestě tam a zpět) a svou atmosférou mě doslova vcuclo (vcuclo to samozřejmě i moje peníze 😊), ale pojďme popořádku. Ubytování ve Vegas můžete najít díky různým aplikacím (jako booking.com, trivago.cz apod.) v klidu pod 1000 Kč. Nejlepší je hledat ubytování, co nejblíže k Las Vegas Strip, kde jsou situovány nejznámější hotelové komplexy a kasina (všude si dojdete a ušetříte za Uber). Myslete i na to, že se Vegas nachází v Nevadské poušti a během léta bez hotelového bazénu umřete.

 • Kasino – Je to hřích jet do Vegas a nejít do kasina. Vezměte si jen určitý obnos, jenž jste ochotni prohrát a hurá do toho. Do kasina můžete v jakémkoliv oblečení, během hraní vám obsluha přináší alkoholické nápoje zadarmo (pokud vám je přes 21 let a dáváte jí za drinky dýško).
 • Párty – Jsou dvě možnosti. Buď jít na párty nebo na koncert. Obojí je super, pro mě je však lepší varianta jít na koncert třeba Marshmello nebo jiných známých DJs, který ve Vegas často hrají. Nezapomeňte se ale zapsat předem na guestlist, vezměte si sebou pas a oblečte se do společenského oblečení.
 • Pool party – Během léta je spousta pool parties, nejlepší jsou ty večerní. Jednu jsme s Filipem navštívili (konkrétně v hotelovém komplexu Encore) a byla to naše nejlepší párty v životě. Opět se musíte zapsat na guestlist (nejlepší je přijít okolo deváté), vzít si plavky, pas a hodně peněz (vstup bez dámské společnosti je $50, s dámskou společností zdarma, drinky cca $20 bez dýška)
 • Las Vegas Strip – Nejznámější ulice v Las Vegas dlouhá 6.8 km a plná blikajících světel. Jak už jsem zmínil, nachází se zde nejznámější hotelové komplexy a kasina.
 • Půjčení auta – Přes turo.com jsme si pronajali Mustang Cabrio (celkem jsme dali za poplatky cca $100) a projeli si večerní Las Vegas Strip.

Společenské oblečení (košile, kalhoty, boty) se dají koupit v obchodech jako Marshall nebo Ross za pár dolarů.

Bez peněz jedeme dál.

Návštěva Vegas byla náročná, ale super. My musíme však jet dál, čeká nás Grand Canyon NP. Při cestě na South Rim (jižní okraj Grand Canyonu) kousek od Vegas se nachází Hoover Dam. Přehrada pojmenovaná po jednom z prezidentů USA si zahrála v několika filmech (Transformers, San Andreas, Univerzální voják…) a rozhodně stojí za zastávku. Grand Canyon je první místo, kde jsme využili Shuttle bus a strávili zde celý den. Osobně se mi GC moc líbil, ale nemyslím si, že je to na celý den. Pohled se brzy okouká, autobus vás rozváží na místa, jež jsou hodně podobná těm předchozím. Vyzdvihnout se dají: Mohave Point, Hopi Point a Desert View.

Ta poušť už začíná být otravná.

Čím dál víc nás začali sužovat velká vedra, taky aby ne, když už jsme byli několik dní v poušti. Nicméně jsme měli na seznamu ještě několik hezkých zastávek a vynechat je nepřicházelo v úvahu. První z nich po Grand Canyonu bylo okolí města Page. Kousek od tohoto města se nachází nádherný Horseshoe Bend, jenž bych přirovnal k naší vyhlídce Máj a hlavně Antelope Canyon. My jsme navštívili Lower Antelope Canyon (do Upper Antelope Canyonu nedopadá tolik světla a není tak moc hezký na fotky) a zážitek to byl parádní. Rozhodnete-li se kaňon navštívit, určitě si udělejte rezervaci a směřujte čas prohlídky kolem poledne, kdy sluneční svit bude dopadat do jeskyně. My jsme, jak největší frajeři, přijeli bez rezervace a co myslíte? Museli jsme si zajíždět při zpáteční cestě. Termíny během sezóny jsou vybrány klidně i na 3 týdny dopředu. A pokud se chcete v okolí Page zchladit, pak rozhodně zajeďte do Wahweap k Lake Powell. Za mě nejlepší koupačka s vjezdem zadarmo (měl by platit Annual Pass).

Po návštěvě Page jsme měli vytyčené další 3 cíle – Monument Valley, Canyonlands NP a Arches NP. Shrnu to. Všichni jsme už byli vytočený ze sluníčka, tudíž jsme už vyloženě pospíchali zchladit se na sever. První jsme navštívili Monument Valley. Při vjezdu je potřeba zaplatit poplatek ($10 za člověka nebo $20 za celé auto). Za 2-3 hodiny máte údolí plné načervenalých skalních útvarů projeté. Osobně bych doporučil navštívit Monument Valley buď při východu nebo západu slunce. Pokračujete-li po Route 163 na sever, dorazíte na rovinku, kde se Forrest Gump rozhodl ukončit svůj roky trvající běh. Dále na sever se už nachází Canyonlands NP a hned naproti přes silnici Arches NP. Canyonlands NP mě nijak neoslovil. Skalní útvary mi začaly splývat, a tak jsme se zastavili jen u Mesa Arch a Grand View Point Overlook. U Arches NP mě mrzí, že jsme jej neprošmejdili trochu víc. Z celého národního parku jsme dali jen hike k Delicate Arch (trval nám cca 3h). Arches NP a Canyonlands NP jsme zvládli během jednoho dne, ale dokázal bych si představit, že bych na Arches NP vyhradil celý den.

Začíná se ochlazovat a zlepšuje se nálada.

Jak jsme jeli víc a víc na sever, začala se snižovat teplota na již únosné hodnoty a zlepšovat nálada obou posádek. Hurá, málem jsme se totiž zabili. Pojďme se vrátit k cestě. Před hranicemi státu Wyoming se nachází úžasná vyhlídka Red Canyon (Dutch John, UT 84023, Spojené státy). Překročením hranic jsme se ocitli v jiném světě. Po tom týdnu “trápení“ v poušti jsme ocenili o to více všechnu tu zeleň, horské kozy běhající nám přes silnici a vše ostatní, co Wyoming nabízí. Pomalu jsme se blížili k Yellowstone NP a netušili jsme, že na nás čeká parádní zážitek trošku jiný, než bychom očekávali.

vyhlídka Red Canyon

Nějakých 150 mil před naším cílem se už stmívalo a my hledali, kde přespíme. Zastavili jsme u čerpací stanice a když už jsme měli skoro natankováno, přišel k nám místní Brandon, jestli nedáme pivko (součástí čerpací stanice byla hospoda – dobrý nápad Amíci). Za celou dobu na tripu jsme se vždy shodli jen když šlo o chlast, takže můžete hádat, co jsme místnímu odpověděli. Hospoda to byla taková, jakou znáte z amerických filmů, i lidé v ní tak vypadali. Jeden z nich zrovna slavil narozeniny. Pilo se pivo, panákovalo se, zpívalo se česky Hodně štěstí zdraví, prostě jsme se všichni bavili. Po zavíračce jsme se přesunuli na ranč k Brandonovi, který nás oslovil při tankování, bydlel asi 200 m od benzíny. Vylezlo z něj, že je to bývalý voják, takže jsme u něj doma dostali předváděčku zbraní a vypili mu všechnu vodku. Ten večer měl všechno a nikdy na něj nezapomenu.

Naše parta s místními (nahoře uprostřed je Brandon)

Před Yellowstone NP se nachází Grand Teton NP. Místňáci v hospodě nám doporučili, ať se v něm moc nezdržujeme. Za zmínku údajně stojí jen Hidden Falls, ale na ně nám kvůli špatnému time managementu nezbyl čas, tak je zkuste a dejte nám vědět.   

Zlatý hřeb – Yellowstone!

Po 16 dnech na cestě se dostáváme do naší cílové destinace a zároveň top 1 NP – Yellowstone NP. Co se mi nejvíc líbilo na tomto národním parku byla ta různorodost. V jižní části se nachází gejzíry, v severní části hory a ve východní části wildlife. Na Yellowstone jsme si vyhradili 3 dny a bylo to akorát.

 • West Thumb Geyser Basin – Oblast gejzírů a termálních pramenů obsahující tzv. Black Pool (původně černý termální pramen, jenž díky zvýšení své teploty pozabíjel cyanobakterie a přeměnil se na krásný tyrkysový pramen)
 • Old Faithful – Jeden z největších gejzírů. Vytryskává zhruba každou hodinu +- 15 minut. Okolo Old Faithful vede cesta mezi dalšími gejzíry a termálními prameny. Za mě zbytečnost obcházet celý okruh, stačí se jít podívat na Castle Geyser.
 • Midway Geyser Basin – Asi nejbarevnější termální prameny (opravdu hrají všemi barvami). Doporučuji jít hike Grand Prismatic Spring Overlook, který vás zavede nad gejzíry a můžete si tak víc vychutnat barevnou rozmanitost pramenů.
 • Mammoth Hot Springs Terraces – Název těchto termálních pramenů vystihuje jejich podobu, neboť působením horké vody vznikly barevné terasy.
 • Wildlife – Pokud najedete na silnici vedoucí k Northeast Entrance (odbočka kousek za Petrified Tree), můžete ve večerních hodinách potkat obrovské masy bizonů.
 • Lower Falls a Upper Falls – Ve VC nám z nějakého, pro mě nepochopitelného, důvodu doporučili Lower Falls. Pro mě osobně byl větší zážitek návštěva Upper Falls. Můžete si dojít po strmé cestě až přímo nad vodopády a zkombinovat to s výhledem do žlutého údolí (yellow stone).

Ve VC se nezapomeňte zeptat na brožurku s hiky (normálně vám jí nedají). My jsme si vybrali dva hiky – Bunsen Peak a Mt. Washburn. Oba jsou poměrně náročné výšlapy a osobně je mohu doporučit. Výhled, jenž je odměnou za zdolání kopce, je perfektní.

Cesta zpět a my furt nemáme dost národních parků.

Většinu Yellowstone NP jsme viděli, čas se krátil a my museli do LA. Při cestě nazpátek jsme se zastavili v Salt Lake City, jež stejně jako většina měst v USA není nijak zajímavé (krom stadionu Rice-Eccles, kde se zahajovali zimní olympijské hry 2002). Great Salt Lake (Velké solné jezero) je dobré vidět, abyste si mohli zapsat čárku do cestovatelského deníku (třeba oblaka much na pláži odradí nejednoho cestovatele).

Na zpáteční cestě jsme měli rezervu, a tudíž by byla škoda pospíchat. Rozhodli jsme se ještě navštívit Bryce NP a Zion NP. Než přiblížím první z nich, musím vyzdvihnout Bullion Falls, které jsme našli ve Fishlake National Forest. K vodopádům vede asi půl hodinový hike a na začátku, kde jsme zaparkovali naše auta, jsme i přespali (krásná noc v přírodě). Druhý den jsme se vydali do prvního naplánovaného národního parku. Příjezdem do Bryce NP jsme se vrátil zpět do pouště. Obrovské údolí oranžových až červených skal se mi ale díky přestávce na chladném severu začalo opět líbit.

 • Sunset Point – Asi nejlepší výhled na Amphitheater. Navíc zde začíná hike Navajo Loop Trail obsahující Wall Street (mohu vřele doporučit).
 • Natural Bridge – Parádní tunel ve skále.
 • Rainbow Point – Nejjižnější výhled nabízející trochu jiný pohled než Sunset Point.
 • Mossy Cave Trail -Tento krátký hike vás dovede k jeskyni a k vodopádu.

Rozhodně nemá cenu objíždět všechny viewpoints, dost z nich je víceméně podobných akorát z jiného úhlu (dost mi to připomínalo Grand Canyon NP).

Pozorní čtenáři si všimli, že jsem doposud nezmínil poslední národní park z mé top 3. Zion NP mě naprosto překvapil svojí krásou (v porovnání s Yosemite a hlavně Yellowstone mu chybí rozmanitost).Už při vjezdu jsem byl očarován kombinací oranžovočervených skal se zelení. V tomto parku doporučuji využít Shuttle bus (dostane se i tam, kde bude mít vaše auto zákaz). Hlavním lákadlem Zionu je bezpochyby jeden z nejnáročnějších hiků vůbec, Angels Landing. Lidé trpící strachem z výšky, jako já, tenhle hike na 99% nedokončí. Nicméně doporučuji všem se na něj vydat (West Rim Trail) a počkat před vstupem na Angels Landing. Výhled, jenž se nabízí po zdolání sice neuvidíte, ale uvidíte alespoň “náhražku“ z nižšího bodu. My jsme se na Angels Landing nedostali, protože byl uzavřený kvůli zraněnému turistovi a zrovna probíhala záchranná akce.

Výhled z West Rim Trail

Zion NP se tak stal posledním národním parkem, jenž jsme navštívili. Při cestě zpět jsme se ještě zastavili na jeden večer ve Vegas, kde jsem se s Filipem vydali na večerní pool party do Encore a druhý den jsme k večeru dorazili do LA. Následující den jsme proflákali na pláži. Poslední den jsme si nechali na úklid auta, vrácení jej a dopravu na letiště. Tady naše cesta končí. Děkujeme Ameriko za skvělý tři měsíce, rozhodně se vrátím!

Na kolik nás tahle sranda vyšla?

Ještě předtím než se dostaneme k celkové kalkulaci bych chtěl říct, že se dá napodobit náš trip za mnohem kratší dobu za mnohem méně peněz (viz. níže). Pojďme se na to mrknout.

kalkulace za tříměsíční trip

Na procestování USA mi přijde ideální jet ve čtyřech lidech. Ušetříte hlavně na benzínu a když si vyberete ty správné lidi, prožitek z tripu bude ještě o to lepší. Udělal jsem orientační kalkulaci, kolik by vás mohl vyjít trip na člověka, pokud byste jeli do USA (ve čtyřech lidech) na 6 týdnů. Jak jsem zmínil, rozhodně leťte z Prahy. Nejste-li vázaní na přesné datum, určitě se do 15 000 Kč vejdete (ideální je podle odborníků kupovat letenky cca 2 měsíce před odletem). No a proč 6 týdnů? Je absolutně zbytečné jet do LA na 2 měsíce, jak jsme to udělali my. Za týden si projdete hlavní lákadla od Hollywoodu až po Universal Studios a ještě vám zbyde čas na chill na pláži. Délku road tripu jsem nechal stejně dlouhou, i když by se podle mého názoru dal čas zkrátit v klidu o 5 dní. Při takovém způsobu cestování je důležité správně rozvrhnout den. Ráno nebo večer si v Jucy RV připravit oběd do boxu (ušetří to dost času), ke snídani něco rychlého (my volili vločky) a k večeři už je celkem jedno, jak moc se budete výrobou gastronomického porna okrádat o spánek. Bacha na kuřáky a spáče. Náš zájezd jich byl totiž plný, a tak naše ranní odjezdy se vždy posunuli minimálně o hodinu a z pětiminutové zastávky na poradu ohledně cesty se stala půlhodinová pauza na cigárko. Za půjčení auta na dva týdny byste se měli určitě dostat pod 6000 Kč (poptejte se ve skupině Slováci a Češi v LA). Výdaje za vstupy budou hodně podobné těm našim stejně tak půjčení Jucy RV. Kde se dá rozhodně ušetřit je Vegas (my jsme se bohužel nechali jeden večer unést a chovali se jak milionáři). Zkrácením pobytu v LA se sníží i výdaje za palivo a jídlo. Ostatní náklady jsou na vás (v USA jsou super outlety se značkovým oblečením za pár dolarů). Možná se vaše celkové náklady ještě zvýší, protože my jsme během road tripu nestavěli v žádných kempech a koupali jsme se jen v řekách a jezerech.

orientační kalkulace na 6 týdnů

Jak zpětně hodnotím trip a co bych změnil?

Na závěr budu stručný. USA mě okouzlila a rozhodně celého tripu nelituji ba naopak. Sice mě zklamala americká města, ale o to víc mě nadchla příroda v národních parcích. Lidé jsou v Americe neuvěřitelně milí, jak slyší cizí jazyk, rádi se zastaví a dají se s vámi do řeči (obrovská změna proti ČR). Jediné, co bych změnil je datum začátku road tripu. Květen a září jsou dle mého názoru ideální měsíce. Dá se v nich stále koupat v jezerech, nejsou taková vedra a navíc se budete moct podívat i do Death Valley (Jucy RV podmínky – zákaz vjezdu do DV od 15. července až do 15. září). Pokud plánujete trip po USA a máte jakékoliv dotazy nebojte se napsat na náš email (odsouzenicestovat@gmail.com) nebo do directu na Instagramu. Rozloučit bych se s vámi chtěl čtyřminutovým videem s tím nejlepším z našeho výletu.

Peťan✌️